Rozgrzewka – dlaczego jest taka ważna i jak zrobić ją prawidłowo?

Autor:
Kategorie: Ćwiczenia

Coraz więcej ludzi przywiązuje uwagę nie tylko do swojego wyglądu, ale również do kondycji. Dlatego też nie powinno nas dziwić, że coraz częściej można usłyszeć, ale i zobaczyć osoby w różnym wieku, które decydują się na podjęcie aktywności fizycznej. Niektórzy zapisują się na siłownię lub inne zajęcia, które odbywają się pod okiem wykwalifikowanego trenera, ale są również takie osoby, które decydują się na treningi w domowym zaciszu. Bez względu na to, do której grupy się zaliczamy, powinniśmy wiedzieć nie tylko to, jakie ćwiczenia na rozgrzewkę będą najlepsze, ale również co możemy dzięki niej zyskać. Jak się okazuje, jeśli zaczniemy poszukiwać informacji odnośnie tego, co daje rozgrzewka, to może się okazać, że zaczniemy ją stosować i przestaniemy uważać, że jest to zwykła strata czasu. Pamiętajmy, że dobrze przeprowadzona rozgrzewka pomoże nam rozluźnić mięśnie i stawy, pozwoli nam również je rozgrzać, a co więcej sprawi, że poprawi się wentylacja naszych płuc. Dzięki temu będziemy mieli więcej tlenu, a więc lepszy będzie mógł być nasz trening.

Czy już wiemy do czego służy rozgrzewka?

Jeśli wiemy już do czego służy rozgrzewka, to przestaniemy ją ignorować. Dzięki niej, nie tylko będziemy mogli lepiej ćwiczyć, a więc też będziemy widzieli lepsze efekty naszych wysiłków, ale również będziemy zmniejszali niebezpieczeństwo wystąpienia kontuzji. Dlatego też warto wiedzieć jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka, tak abyśmy mieli pewność, że wykonujemy ją tak jak należy. Z jednej strony możemy zrobić ogólną rozgrzewkę, która pozwoli rozgrzać i rozluźnić nasze ciało. Jakie ćwiczenia na rozgrzewkę ogólną będą najlepsze? Takie podczas których nie zmęczymy się zbyt mocno, a więc trucht, jazda na rowerku czy wymachy ramion. Ale można też zobaczyć co daje rozgrzewka specjalistyczna, która będzie nastawiona na konkretne ćwiczenia, jakie planujemy wykonywać później. Dlatego inaczej będzie wyglądała rozgrzewka biegacza, a inaczej kulturysty.

Dlatego też warto zobaczyć jakie ćwiczenia na rozgrzewkę będą proponowane dla nas, tak abyśmy mieli pewność, że wykonujemy ją w odpowiedni sposób.

Porozmawiajmy ze specjalistami do czego służy rozgrzewka

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę ze sportem, to warto poświęcić trochę czasu na rozmowę ze specjalistą odnośnie tego, do czego służy rozgrzewka. Dowiemy się wówczas, że dzięki niej nasze ciało będzie bardziej rozgrzane, a więc mniej podatne na urazy. Co więcej, będziemy mieli lepszy zakres ruchów i bardziej rozluźnione mięśnie. Co więcej, analizując co daje rozgrzewka będziemy mieli informację, że lepiej dotlenione ciało to lepszy trening i mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zakwasów. Dlatego też warto sprawdzać jakie ćwiczenia na rozgrzewkę będą dla nas najlepsze, nawet wówczas, gdy wracamy do aktywności fizycznej po dłuższej przerwie. Dowiemy się wówczas, że trucht czy wymachy ramion to nie jedyne ruchy na jakie możemy się zdecydować.

Świetnie sprawdzą się również pajacyki, przysiady, podskoki czy skłony. Ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy starali się rozruszać jak najwięcej mięśni, a już obowiązkowo te, z których będziemy korzystać podczas treningu. Jeśli nie wiemy jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka, to na początek warto zacząć treningi pod okiem trenera personalnego. On nam podpowie co możemy robić, ale również sprawdzi czy wszystkie ruchy wykonujemy tak jak należy. Jeśli będziemy wiedzieli jakie ćwiczenia na rozgrzewkę powinniśmy wybrać, to będziemy mieli pewność, że z jednej strony rozgrzejemy nasze ciało, a z drugiej nie będziemy go zbyt mocno obciążać, zanim nie przejdziemy do właściwego treningu. Koniecznie zobaczmy co daje rozgrzewka i pamiętajmy, że ćwiczenia jakie będziemy wówczas wykonywać nie mogą być zbyt forsowne, ale mimo wszystko powinny pomóc nam się rozluźnić. Jeśli będziemy wiedzieli do czego służy rozgrzewka, to już nie będziemy mieli wątpliwości, że powinniśmy na nią zaplanować przynajmniej kilka minut, tak aby mieć pewność, że odpowiednio przygotujemy się do właściwego treningu.