Jak dobrać ochraniacze piłkarskie?

Autor:
Kategorie: Ćwiczenia

Gra w piłkę nożną może być i powinna być przyjemnością, jednakże miejmy na uwadze fakt, że futbol jest sportem kontaktowym. Co za tym idzie, pojawia się poważne ryzyko występowania urazów, a nawet poważniejszych kontuzji. Piłkarze zawodowi ulegają im dość często i czasami prowadzi to do wykluczenia ich z gry nawet na kilka tygodni lub miesięcy. Bez względu na stopień zaawansowania warto zastanowić się nad tym, co zrobić, aby gra w piłkę była po prostu bezpieczniejsza. W tym kontekście świetnym rozwiązaniem okazują się być ochraniacze piłkarskie. Mają one za zadanie zabezpieczać nogi zawodników przed urazami.

Chodzi tu w pierwszej kolejności o kość piszczelową. Uderzenia w nią są nie tylko bardzo bolesne, ale mogą być też groźne. Dlatego właśnie pod getrami warto mieć specjalnie zaprojektowane osłony, które efektywnie amortyzują nawet silne uderzenia, o jakie nietrudno w czasie treningów czy konkretnych meczów z drużyną przeciwną.

Jakie ochraniacze piłkarskie powinno się zakładać?

Dostępne na rynku zestawy ochraniaczy chronią nie tylko nogę, zwłaszcza piszczel, ale mogą też zabezpieczać łokcie i kostki. Jednakże z zestawów korzystają przeważnie zawodnicy juniorscy. Seniorom zależy na tym, aby mieć na boisko możliwie najlepszą dynamikę, stąd decydują się oni raczej na modele ochraniaczy skoncentrowane na piszczelach.

Ważne, aby były one wykonane z wytrzymałego, a jednocześnie możliwie lekkiego materiału. Ważna jest ergonomia, wygoda noszenia osłony i jej niska waga. Niektóre modele są tak zbudowane, aby jednocześnie chronić kostki i przynajmniej część stopy. Są one nieco większe, jednakże w pewnych scenariuszach mają doskonały wpływ na bezpieczeństwo zawodnika – szczególnie w kontekście ewentualnych ataków wślizgiem, które są wszakże częstym widokiem na boiskach.

Ochraniacze piłkarskie – który rozmiar będzie tym odpowiednim?

Generalnie rzecz biorąc, oferowane w sprzedaży warianty ochraniaczy dla futbolistów są dostosowane do wieku i wzrostu zawodników. Im rozmiary większe, tym piłkarz jest wyższy i co za tym idzie starszy.

Niewielkie modele dla juniorów nie będą przydatne dla starszych. Ochraniacze piłkarskie powinny być możliwie najlepiej dopasowane, albowiem ich noszenie nie może stanowić źródła dyskomfortu. Ma być dokładnie przeciwnie – piłkarz ma w ogóle nie myśleć o tym, że ma na sobie takie zabezpieczenie. Powinno być ono lekkie, komfortowe i perfekcyjnie dopasowane do anatomicznego kształtu nogi. Spore znaczenie ma materiał, z jakiego ochraniacz został wykonany. Mile widziane są tworzywa z tak zwaną pamięcią kształtu.

Da się je dziś w miarę łatwo znaleźć wśród licznych propozycji.

Nowoczesne ochraniacze piłkarskie – co czeka w sklepowych zasobach?

Standardowa „rozmiarówka” dla takich zabezpieczeń to wachlarz opcji od S/XS do XL. Często na opakowaniu mamy dodatkowy opis podający orientacyjny wzrost zawodnika, dla którego artykuł będzie odpowiedni. W przypadku kobiet grających w futbol obowiązują te same zasady – zwykle doskonale w ich przypadku sprawdzą się ochraniacze piłkarskie w mniejszym rozmiarze, choć sporo zależy naturalnie od budowy ciała piłkarek. Do dyspozycji kupujących są warianty różnych marek. Z całą pewnością należy tutaj wymienić rozwiązania takich znanych producentów, jak Adidas, Allright czy Ringhorns.

To marki, które posiadają w swoich portfolio specjalne wyroby stworzone właśnie po to, aby chronić nogi zawodników i zawodniczek przez urazami. Ich ceny wahają się w zależności od wybranej opcji, a także sklepu, w jakim chcemy dokonać zakupu.