Tradycyjne RPG

Kolejna kategoria, a w zasadzie gatunek gier, który zrobił zawrotną karierę to tytuły RPG (role-playing game). Scenariusz takich gier zakłada, że wcielamy się w postać, która stopniowo się rozwija, poprawia swoje umiejętności, nabiera nowych doświadczeń i możliwości.

Większość tytułów RPG należących obecnie do czołówki posiada tak zwany otwarty świat, co daje graczom ogromną swobodę w wykonywaniu posunięć, eksploracji otoczenia i udziału w rozmaitych wątkach pobocznych. To jaką decyzję podejmiemy ma wpływ na dalszy przebieg gry.

Warto zaznaczyć, że komputerowe i konsolowe tytuły RPG mają swoje korzenie w grach karcianych tego rodzaju, które zresztą do dziś cieszą się uznaniem. Karcianki mają wielu oddanych fanów, którzy spotykają się na sesje, w czasie których wcielają się w postaci i zdobywają kolejne stopnie doświadczenia.

Ta zabawa wciąga, więc sesje z kartami mogą trwać wiele godzin – dokładnie tak samo jak te związane z grami komputerowymi. Wychodzi więc na to, że fani jednego i drugiego rodzaju RPG mają spore możliwości.