Soczewki kolorowe

zgrzytanie zębami okluzja poznań choroba zgrzytanie zębami

Kolorowe soczewki z zerową wadą wzroku to opcja, którą często wybierają osoby, chcące zmienić swój wygląd mimo zdrowych oczu . Wciąż jednak pojawiają się pytania czy to bezpieczne dla oczu i czy osoba, która nie ma żadnej wady wzroku może w ogóle nosić soczewki. Jak to więc z nimi jest?

Soczewki „zerówki”

Tak jak w przypadku okularów, na rynku dostępne są soczewki dla osób, które nie mają wady wzroku. W przypadku osób, które chcą lub noszą soczewki, istnieje możliwość zakupienia soczewek kolorowych, które mogą zmienić kolor oczu. Właśnie to odkrycie sprawiło, że osoby bez żadnej wady wzroku również zapragnęły zmieniać swój wygląd.

Oprócz standardowych kolorów tęczówek na rynku szybko pojawiły się również bardzo intensywne, nietypowe kolory, jak na przykład czerwone, fioletowe czy czarne. Oczywiście najpierw na rynku pojawiły się soczewki dla osób z wadą wzroku. Dzięki temu mogły one poczuć się wyjątkowo i pogłębić swój naturalny kolor lub go zmienić. Na rynku od bardzo dawna można kupić soczewki kolorowe zarówno dla osób bez wady wzroku, jak i dla krótkowidzów i dalekowidzów.

Soczewki kolorowe – rodzaje

Podobnie jak w przypadku zwykłych soczewek, kolorowe szkła kontaktowe dostępne są w kilku wersjach.

Można kupić zarówno jednodniowe soczewki, jak i dwutygodniowe czy miesięczne. Soczewki jednodniowe nie wymagają aż takiej pielęgnacji jak soczewki dwutygodniowe czy miesięczne, dodatkowo nie trzeba do nich dokupywać płynu, bo są jednorazowe. Są zatem zalecane osobom, które potrzebują kolorowych soczewek na jedną imprezę czy ogólnie jakieś wydarzenie. Oprócz tego osoby, które nie są pewne, czy będzie im się dobrze nosiło barwione soczewki, również powinny najpierw zakupić soczewki jednodniowe. Z kolei jeżeli chodzi o kolorystykę i zabarwienie, to tutaj również do dyspozycji mamy kilka różnych rodzajów szkieł kontaktowych.

Niektóre wzmacniają naturalny kolor oczu i nie kryją tęczówki, ale pogłębiają jej naturalną barwę przez specjalny pigment, który znajduje się w soczewce. Są jeszcze soczewki, które całkowicie zmieniają kolor oczu. Oprócz tego mamy też soczewki powiększające oczy – ich działanie jest dość proste: na powierzchni soczewki jest narysowany delikatny pierścień, który optycznie powiększa powierzchnię tęczówki. Są też soczewki rozświetlające oczy, pogłębiające spojrzenie a nawet soczewki z wzorami. Wzory są różne: może to być zebra, kocia źrenica czy nawet flagi danego kraju.

Zwykle jednak takie soczewki nie są dostępne dla osób, które mają wadę wzroku.

Kolorowe soczewki a bezpieczeństwo

To chyba jedna z najbardziej nurtujących osoby, które nigdy nie nosiły soczewek, kwestii: czy soczewki kontaktowe są bezpieczne? Czy barwnik, który znajduje się na soczewkach nie uszkodzi w żaden sposób wzroku ani nie wpłynie na nasze oko? Osoby, które nie nosiły nigdy soczewek kolorowych często zadają podobne pytania. To nic dziwnego: przecież oczy mamy jedne i w przypadku nieświadomego uszkodzenia tego nerwu możemy borykać się z konsekwencjami do końca życia. Możemy więc rozwiać wszystkie te wątpliwości: po pierwsze pigmenty są „wewnątrz” soczewki. Zostały w niej po prostu zamknięte z obu stron, dlatego nie ma opcji, żeby przedostały się do oka.

Dodatkowo kolorowe soczewki, podobnie jak standardowe soczewki, przepuszczają tlen, dlatego zapewniają oczom maksymalny komfort – tak, jak zwykłe soczewki.

elektrofizjologia diety