Kiedy nie puszczać dziecka na kolonię?

www.getsound.pl

Mogłoby się wydawać, że każde dziecko mniej lub bardziej skrycie marzy o samodzielnym, kolonijnym wyjeździe. Niektóre wręcz dopraszają się i nie dają spokoju rodzicom, którzy nadal zmagają się z własnymi wątpliwościami.

Należy jednak mieć na uwadze również fakt, że nie wszystkie dzieci muszą marzyć o takim wyjeździe, czy też być na niego gotowe. Warto dobrze się zastanowić, czy twój maluch rzeczywiście ma szansę, by wynieść z kolonii miłe doświadczenia.

Pomysł wyprawienia dziecka na samodzielne wakacje z pewnością należy odłożyć w czasie, jeśli zauważasz, że twój maluch bardzo źle znosi rozłąkę. Zdarzyło ci się odbierać go, zapłakanego z pobytu u babci znacznie wcześniej, niż było to zaplanowane? Jeśli tak, dziecko może również nie poradzić sobie z tygodniowym pobytem na kolonii, gdzie dodatkowo będą opiekować się nim wyłącznie obcy ludzie.

Powinieneś chwilowo zrezygnować z pomysłu na kolonię także w sytuacji, gdy twoje dziecko ma problemy ze snem, a w szczególności jeśli moczy się w nocy. Jeśli tego typu doświadczenie spotka go w gronie rówieśników, może spowodować to u dziecka swojego rodzaju traumę i sprawić, że trwale zniechęci się do tego typu wyjazdów.